आइजीपी खनाल र एसपी मल्ललाई हिम्मत भए भिडियोबारे छानबिन गरेर सत्य प्रमाणित गर्न रविको चुनौती

  • रबि लामिछाने 

२०७६ साल साउन २८ गतेका दिन यस स्टुडियोमा प्रहरीको बुटबज्यो न्युजरुमभरी, यस टेलिभिजनको हाताभीत्र प्रहरी छरिएका थिए । हाम्रा एक पुर्व सहकर्मीले आ’त्मह’त्या गुर्न अघि आफुले आ’त्मह’त्या पर्नाका कारण हामी हौ भनेर मलाई र साथी युवराज कँडेललाई र रुकु कार्कीलाई झुठो दोष लगाएर गए ।

साउन २० गते उनले आ’त्मह’त्या गरे २१ गते साँझनै प्रहरीले मृतकको मोबाईलबाट उक्त भिडियो प्राप्त गर्यो । संगै परिवारका सदस्यले दिएको जाहेरीपनि प्रहरीसंग थियो ।

यस बिचमा बिभिन्न श्रोतबाट हामीलाई उनले आ’त्मह’त्याका गर्नुपर्नाका कारण थाहा हुन आयो जस्मा उनले लगाएको आरोपबाहेक कहिकतै सत्यता थिएन । भिडियोबारे हल्ला चल्नासाथ मैलैले सार्वजनिक अनुसन्धानलाई हरतवरले सघाउने प्रतिवद्धता ब्यक्त गरेको थिए ।

साउन २१ गते मंगलबार कन्चनपुरका पत्रकार खेम भण्डारीको लाईभ अन्तर्वातामा निर्धारण गरिएको थियो मैले खेमजिलाई अनुरोध गरे तपाईले अनुमती दिनुहुन्छ भने हाम्रो अन्तर्वाता अर्कोदिनलाई सारौन म बि’क्षिप्तछु खेमजीले मान्नुभएन र बि’क्षिप्त अवस्थामा खेम भण्डारीसंगको कार्यक्रम सकियो । त्यसै दिनको कार्यक्रममा आफ्ना पुर्व सहकर्मीलाई आखाभरी आशु बोकेर मैले श्रदान्जली दिएको भिडियो सिधा कुरा जनतासंगको ४ सय ३१ औं भागमा सुरक्षित छ मन थामेर हेर्न सक्नुहुन्छ ।

यसबिचमा हामी घटनाबारे छानविन गर्न लाग्यौ, बुझ्न लाग्यौभने प्रहरी हामीलाई कसरी फसाउन सकिन्छ भनेर ठाउँठाउँमा मिटिङ गर्न लाग्यो । घटनास्थल बाट बरामद फोनमा भएको भिडियो बोकेर चितवनका प्रहरी प्रमुख एसपि दानबहादुर मल्ल कहाँकहाँ पुगे थाहा छैन तर उनले घटनास्थलबाट प्राप्त भएको उक्त भिडियो अनुसन्धान हुँदाहुँदै बाहिर निकाले भिडियो प्राप्त भएको एकहप्तासम्म हातमा परिवारले दिएको जाहेरी हुँदाहुँदै दानबहादुर जि करोडौंको लौडरी परेको मानेझैं मृतकको भिडियो बोकेर कहाँकहाँ पुग्नुभयो होला तपाई दर्शकहरुले सजिलै अनुमान लगाउनुहोस । म भन्न चाहन्न यसबिचमा दानबहादुरजिले ककस्लई भेट्नुभयो अनि कल गर्नुभयो अनुसन्धाननै गर्ने हो भने त एकदिनमै थाहा भैहाल्छ ।

दानबहादुरजीलाई कस्ले गर्ने अनुसन्धान ? बहसका क्रममा माननिय न्यायधिश श्रीमान हेमन्त रावलले स्पष्ट निर्देशन दिदै भन्नुभएको थियो कि घटनास्थलमा बरामद भएको भिडियो अदालतभन्दा पहिले मिडियामा कसरी गयो यो विषयमा छानविन गर्नुहोस तर छानविन त्यो पनि पुर्व प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डका पुर्वबडिगार्ड दानबहादुर मल्लमाथी आजको दिन यत्रो शाहस भएको मानीस नेपाल प्रहरीमा छैन । सत्यका लागि छातीमा गोली थाप्न नडराउने ईतिहास बोकेको नेपाल प्रहरी अचेल छातीमा फुलि थाप्न पाए पुग्ने गरी शक्ती केन्द्र आउछ ।

प्रहरी प्रधान कार्यलय भन्दा धेरै माथीका अफिसर हुनुहुन्छ एसपि दानबहादुर मल्ल । २५ जना डिएसपी सरुवा हुँदा सबैजना आआफ्नो खटाईएको जिल्लामा पुगे तर दानबहादुर जी त आईजी, गृहसचिव, गृहमन्त्रीभन्दापनि पावरफुल प्रहरीको निर्देशनलाई लत्याउन सक्ने बहादुर नेपाल प्रहरीले आफ्नो इतिहासमा भेटाउन सकेको थिएन । संगठनको निर्णयलाई यसरी लत्याउन सक्ने पावरफुल एसपी मल्लले सोझै या प्रहरी प्रमुख सर्वेनद्र खनालले दुई वा दुई जना मध्य एकजनाले हामीलाई नरुचाउने पत्रकारलाई अनुसन्धानमा रहेको भिडियो उपलव्ध गराईदिए ।

हिरासतमा रहँदा मैर्ले एसपी दनबहादुर मल्ल, प्रहरी प्रमुख सर्वेन्द्र खनाल दुवैजनासंग संगै हुँदा सोधेको थिए कि यो भिडियो तपाईले वा तपाईले दिनुभएको हो तर दुवैले मैले होईन भनी गाला हल्लीने गरेर टाउको हल्लाएको हल्लाई गर्नुभएको ईन्कारी अझैंपनि सम्झन्छु । तर प्रेस काउन्सिल जस्तो अर्धन्यायिक निकायका कार्यबहाक अध्यक्ष किशोर श्रेष्ठज्युले कतै भन्नुभएको छ की मलाई उक्त भिडियो परिवारका सदस्यले आफै ल्याएर दिएका हुन् । सम्मानित अदालतमा उपस्थित भएका मृतकका परिवारले यो कुरालाई गलत भनेका छन् । अदालतको रेकर्डमा छ ।

अदालतको रेकर्डमा यो पनि छ की दानबहादुरजी ले परिवारका सदस्यलाई यो भिडियो ल्याप्टपमा देखाएकन हुन् । भिडियो र जाहेरी पाएको एक हप्तासम्म हामीलाई फसाउने भन्नेबाहेक दानबहादुर जी र चितवन प्रहरीले माखो मारेन । प्रश्न यो छ प्रहरी अनुसन्धानमा रहेको भिडियो प्रेस काउन्सिलका कार्यबहाक अध्यक्षलाई कस्ले दियो ? उहाँले त प्रहरीले चाहिए म आफैं प्रहरीलाई चाहिए दिन्छु भनेर भन्नुभएको छ उल्टो । किशोर श्रेष्ठको भनाई गलत होईनभने दानबहादुरजीले भिडियो परिवारलाई दिएको हुनुपर्यो तर परिवार होईन भन्छ दानबहादुरजी पनि होईन भन्नुहुन्छ ।

किशोर जी चाँही भिडियो प्रहरीलाई चाहिए म दिन्छु भन्नुहुन्छ जुन भिडियो प्रहरीसंग एक् हप्ता अगाडिदेखिनै थियो । एक्हप्तासम्म यो चलखेल गर्न छोडेर भिडियोमा लगाईएको आरोपभित्रको सत्यतथ्य खोज्न लागेको भए तत्काल दुधको दुध पानीको पानी हुन्थ्यो । तर यहाँ कुरा नियतको थियो । हामीले हामी निर्दोष छौ र अनुसन्धानलाई सघाउछौ भन्दाभन्दैपनि कार्यक्रम प्रशारण गर्ला र वास्तविक्ता आम दर्शकलाई बताईदेला भनेर स्टुडियो छिर्नुअगाडि पक्राउ गरियो । वकिलसम्मलाई भेट्न दिईएन ।

भद्रकली अगाडि बिच सडकमा गाडिभित्र ४५ मिनेट बेखबर राखेर अर्को गाडि फेरेर टेकु लान्छौ भनेर मध्यरातमा चितवन प्रहरीको हिरासतमा कोचियो । बला’त्का’री, साईबरक्रिमिनल देखि सिलीन्डर र धाराको टुटी चोरहरुसहित १९ जनाले रातको १ बजे हामीलाई स्वागत गरे । त्यतिमात्रै होईन रातभरी सुत्न नदिन सयौं हजारौं उडुसहरु तैनथ थिए ।

मात्रै ३ मिनेटको रिपोर्टले घटनाको वास्तविकता बताउथ्यो । साउन २८ गतेको कार्यत्र,म सन्चालन गर्नपाएको भए जिल्ला अदालनतको फैशला अनुसार वास्तविक घटना यस्तो हो यो जो तपाईहरुलाई बताउन चाहन्छु मृतकले बिबाहित हुँदाहुँदै अर्काी युवतीलाई झुक्याएर सम्बन्ध राखे, युवतीले थाहा पाईन र आफुलाई उबाट टाढा राख्न अनेकौं प्रयास गरिन् । मृतकले बाटोमै रोक्ने, घरबाहिर आएर ध’म्क्या’उने,काम गर्ने ठाउँमा पुग्ने मरिदिन्छु भन्दै बिषको पोको बोकेर फोटो पठाउनेजस्ता गतिविधि गरेपछि आजित भएर हामीलाई खोजीन, हाम्रा टिमका क्यामरापर्सनले प्रहरीकहाँ जानुस यो व्यक्तिगत विषय भएकाले कार्यक्रममा प्रशारण हुँदैन भनेर सुझाए ।

युवतीले न्युज २४ को स्टुडियोलाई ब्यागराउन्डमा राखेर फोटो खिचेर त्यो फोटो मृतकलाई पठाईन मेरो पिछा छोडेनौ भने म सिधा कुरा जनतासंगको सहारा लिन्छु भनिन् । डिप्रेशनको औषधीसमेतको सेवनमा रहेका उनिले त्यसपछि के सोचे थाहा छैन तर भिडियो रेकर्ड गरी हामीलाई झुठो र कलोकल्पित आरोप लगाएर गए । अनुसन्धानले भन्यो रुकु कार्कीसंग मेरो र युवराज कडेलको चिनजान वा कुनैपनि माध्यमबाट सम्पर्क छदैथिएन र छैन । न्युज २४ छोडेपछि मृतकको हामीसंग फोन, म्यासेज अथवा भेट कहिकतै कहिले भएको थिएन ।

यति कुरा उनले मृत्यु भैसकेपछि विभिन्न श्रोतबाट उनको मृत्युपछि बिभिन्न श्रोतबाट सप्रमाण जानकारी आइसकेको थियो । सलाममात्रै ठोक्न जान्नेको प्रहरीलेपनि यति कुरा ३ मिनेटमै बुझ्न सक्नेगरी रिपोर्ट तयार गर्दै थियौ तर कार्यबाटै समातियो आजभन्दा १ सय ६१ दिन अगाडि सप्रमाण भन्न चाहेको कुरा सम्मानित अदालतले प्रस्टसंग बताईदियो अस्ती र मृतकले आरोप लगाएका हामी ३ जनाले सफाई पायौ ।

निर्दोष थियौ , त्यहि सावित भयो तर प्रहरी अनुसन्धानमा रहेको भिडियो एसपी दानबहादुर मल्लको मातहतमा रहेको र तयो घटनासंग सम्बन्धित त्यो सामग्री प्रेस काउन्सिलका कार्यबहाक अध्यक्ष श्रेष्ठज्युलाई कस्ले दियो सम्मानित अदालतका न्यायधिस श्रीमान हेमन्त रावलले छानविन गर्नु भन्नुभएको कुरा सरकारी वकिलहरुले समेत अन्यहरुले सुन्नुभएको छ ।

हामीले त सफाई पायौ प्रहरी अनुसन्धानमा रहेको भिडियो सार्वजनिक गर्ने दानबहादुरजी माथी अनुसन्धान नहुने, प्रहरीले जे गरेपनि हुने हो ? गालीगलौज गर्ने गायिकालाई त प्रहरी पक्राउ गर्न खोजिरहेको छ रे घटनास्थ्लबाट प्रमाण लाग्ने भिडियो चोरेर मिडियालाई दिने दानबहादुरजी लाई यो कुरा पत्र काट्नुभयो आईजि साहेब ?

आउदो माघ २८ गते रातको १२ बजे आईजि साहेब तपाईको नेपाल प्रहरीमा कार्यकाल सकिने छ त्यस अघि यो प्रश्नको जवाफ पाईएनभने सारा ईमान्दार प्रहरी अफिसरले बुझ्नुहोला कि माथी जाने हो भने ठुला नेताको बडिगार्ड बन्नु कसैले छुनसम्म सक्दैन, प्रगती दिन दुईगुणा रात चारगुणा हुनेछ । कठिन घडीमा विश्वास गर्ने र साथ दिने सबैलाई धन्यबाद ।