मन्थली बजार डुब्ने हल्लाले स्थानीय बासिन्दा चिन्तित

रामेछाप। रामेछाप सदरमुकाम मन्थलीका अधिकांश क्षेत्र डुबानमा पर्ने हल्लाले तामाकोशी नदी किनार आसपास र सदरमुकाममा बासिन्दा चिन्तित बनेका छन् । मन्थली क्षेत्रमा सुनकोशी २ जलविद्युत आयोजना निमार्णका लागि विद्युत विकास विभागमार्फत वातावरणीय प्रभाव मूल्याकंनका लागि क्षेत्र निर्धारणको सूचना टाँस गरेपछि रामेछापको तामाकोशी र सुनकोशी नदी किनारमा बस्ने नागरिक अनिदो बस्न थालेका छन् ।

वर्षौँदेखि बसोबास गर्दै आएको ठाउँ र करोडौंको आफ्नो जग्गासमेत डुबानमा पर्ने भएपछि स्थानीय नागरिक अन्यौल र त्रासमा रहेको मन्थली नगरपालिका वडा नम्बर १ का बोधकुमार रोका बताउनुहुन्छ । उहाँले भन्नुभयो, ‘आफू बस्दै आएको सबै जमिन डुबान हुने भन्ने हल्लाले कोशी आसपास मात्रै हैन सदरमुकाममा घर घडेरी किन्नेको समेत रातमा निद्रा हराएको छ ।’

सिन्धुली र रामेछाप जिल्लाको सीमा नदी सुनकोशीको चाकुटारमा १ सय ६१ मिटर अग्लो बाँध बनाएर पानी जमाउँदा समुन्द्र सतहबाट झण्डै ६ सय मिटर अग्लोसम्मका भूभाग डुबानमा पर्ने र आयोजनाबाट १ हजार १ सय ५० मेगावट विद्युत उत्पादन हुने अनुमान गरिएको छ । जलासययुक्त सुनकोशी जलविद्युत आयोजना निर्माण हुँदा सुनकोशीतर्फ बीपी राजमार्ग, मध्यपहाडी राजमार्गलगाउतका राष्ट्रिय पूर्वाधार डुबानमा पर्ने छन् भने मन्थली विमानस्थल, जिल्लाका सरकारी कार्यालय, सडक, खानेपानी र सिंचाइका पूर्वाधारसमेत डुबानमा पर्ने भएका छन्।

राष्ट्रिय गौरवको आयोजन ाबन्नु राम्रो कुरा भए पनि सुनकोशी र तामाकोशी नदी किनारमा वर्षौँदेखि बस्दै आएका माझी बस्ती नै उठाएर आयोजना निमार्ण गर्नु भन्ने कुरा त्यति सहज नभएको प्रदेश सांसद रिता माझी बताउनुहुन्छ । उहाँले भन्नुभयो, ‘आयोजना निर्माण गर्दा जिल्ला सदरमुकाम, निमार्ण भएका संरचना र वस्तीहरु हटाउन त्यति सहज छैन् । यदि बस्तीहरु हटाउँदा आफ्नो धर्म, संस्कृति सक्किने भएकाले पुरै बस्ती हटाउन त्यति सहज हुँदैन ।’

आयोजनाबाट मन्थली नगरपालिकाको वडा नम्बर १, २,६,७,८ र ११ डुबानमा पर्ने छ । आयोजना बन्ने र सदरमुकामसमेत डुबानमा पर्ने हल्ला चलेसँगै अहिले सदरमुकामलगायत नदीआसपासका जग्गा किनबेचसमेत ठप्प भएको छ । जग्गाको किनबेच बन्द भएसँगै बैंकहरुले ऋण प्रवाह र घर निमार्ण र सरकारी कार्यालयबाट भइरहेका योजना निमार्णका कामहरु समेत प्रभावित भएका छन् ।