यी हुन् तिहार अर्थात यमपञ्चकमा भुलेर पनि गर्नु नहुने ८ कार्य

काठमाडौ। यो समयमा लक्ष्मी अर्थात पैसाकी देवीलाई खुसी तुल्याउने समयकोरुपमा पनि लिइन्छ । शास्त्रमा दिपावलीको समयमा केही काम गर्न नहुने उल्लेख छ । यी काम गर्नु अशुभ हुने र यसबाट घरमा लक्ष्मीको बास नहुने समेत उल्लेख छ । यी हुन् तिहार अर्थात यमपञ्चकको समयमा गर्न नहुने ८ कार्य:

१. विहान अवेर सम्म नसुत्नुस् : यमपञ्चकको समयमा विहानमा सवेरै उठ्नु पर्ने शास्त्रमा उल्लेख छ । विहान ढिला सम्म सुत्नु अशुभ मानिन्छ । कमसेकम सूर्योदय अगाडीको ब्रम्ह मुर्हुतमा उठेर नित्यकर्म गर्दा लक्ष्मी प्रसन्न हुने शास्त्रमा उल्लेख छ ।

२. मान्यजनको अनादर गर्नु : हुन त सँधै नै मान्यजनको आदर गर्नु पर्छ तर दिपावलीको समयमा आफ्ना मान्यजनलाई अनादर हुने काम गर्नै नहुने शास्त्रमा उल्लेख छ । सके सम्म आफ्ना माता पिता वा मान्यजन र अन्य वृद्ध ब्यक्तिलाई समेत सम्मान र मायाँ गर्दा लक्ष्मी प्रशन्न हुने बताइन्छ ।

३. साँझको समयमा सुत्नु हुँदैन : तिहारको समयमा साँझको समयमा सुत्नु अशुभ मानिन्छ । विशेष परिस्थितिमा बाहेक दिपावली गरिरहेको समयमा सके सम्म साँझमा सुत्नु हुँदैन । विरामी गर्भवती वा वृद्ध वृद्धालाई भने यो नियम लाग्दैन ।

४. झ्याल ढोका लगाउनु हुँदैन : तिहारको समयमा सके सम्म घरका झ्याल ढोका बन्द नगर्नु भन्ने शास्त्रमा उल्लेख गरिएको छ । घरका झ्याल ढोका खोले मात्र लक्ष्मी घरमा प्रवेश गर्ने विश्वास गरिन्छ । त्यसकारण दिपावलीको समयमा झ्याल ढोका बन्द नगरेको राम्रो ।

५. क्रोध नगर्नुस् : दिपावलीको समयमा क्रोध गर्नु वा चिच्याएर बोल्नु अशुभ मानिन्छ । यो समयमा चिच्याउने वा क्रोध गर्ने ब्यक्तिलाई लक्ष्मिको कृपा नरहने शास्त्रमा उल्लेख छ । सके सम्म घरमा शान्त र खुसीको वातावरण बनाइराख्नु पर्छ ।

६. झगडा नगर्नुस् : तिहारको समयमा झगडा गर्नु अशुभ मानिन्छ । सके सम्म घरभित्र वा घरबाहिर समस्या नै परेपनि अन्य तरिकाले सुल्झाउनु पर्छ झगडा गरेर होइन । तिहारको समयमा झगडा गर्दा लक्ष्मी बेखुसी हुने शास्त्रमा उल्लेख छ ।

७. घर फोहोर नगर्नुस् : दिपावलीको समयमा घरमा फोहोर राख्नु हुँदैन । तिहारमा घरका कुना कुना पनि सफा राख्नु पर्छ । घरमा दुर्गन्ध आउने सामग्री राख्नु हुँदैन । बरु घरमा अगर वत्ति बाल्नु उपयुक्त हुन्छ ।

८. लागु पदार्थ सेवन नगर्नुस् : दिपावलीको समयमा मदिरा लगायतका लागु पदार्थ सेवन गर्नु राम्रो मानिँदैन । दिपावलीको समयमा मदिरा लगायतका लागु पदार्थ सेवन गर्ने ब्यक्ति सँधैका लागि विपन्न हुने शास्त्रमा उल्लेख छ ।