ओलीले एमाले तहसनहस गर्ने अभियान पूरा गरे : माधव नेपाल

पूर्वप्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपालले आफूसहित ११ नेतालाई नेकपा एमालेबाट निष्कासन गर्ने निर्णय अर्थहीन भएको टिप्पणी गरेका छन् ।

आफूहरुलाई पार्टीबाट निष्कासन गर्ने निर्णय गरेर एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पार्टीलाई तहसनहस गर्ने अभियान पूरा मात्र गरेको उनले बताए
एमाले अध्यक्ष ओली पक्षको स्थायी कमिटीले माधवकुमार नेपाल, झलनाथ खनाल, भीम रावलसहित ११ जनालाई पार्टीबाट निष्कासन गर्ने निर्णय गरेको थियो ।

मंगलबार सामाजिक सञ्जालमार्फत अपील सार्वजनिक गर्दै नेता नेपालले सर्वोच्च अदालतको फैसला अनुसार २०७५ जेठ २ गतेको कमिटी, विधान र नेतृत्व हुनुपर्ने कार्यकर्ता पंक्तिको माग विपरीत ओलीले एकाधिकारवादी शैलीमा पार्टीलाई चलाएको बताएका छन् ।

‘जनताबीच लोकप्रिय पार्टी नेकपा एमालेलाई तहस–नहस गर्ने अभियान त्यही विन्दुबाट सुरु गरेर कथित कारवाही र निष्कासनमा आएर पूरा भएको छ’ उनले भनेका छन्, ‘नेपालको कम्युनिष्ट आन्दोलनमा राष्ट्रघाती र प्रतिगमनकारीको रुपमा सिंगो कम्युनिष्ट आन्दोलन विसर्जन गर्ने पात्रका रुपमा ओलीले आफूलाई स्थापित गरेका छन् ।’

प्रधानमन्त्री समेत रहेका ओलीले षड्यन्त्रकारीहरुको उक्सावटमा सिंगो ‘नेकपा’लाई विभाजन गरेको नेता नेपालको आरोप छ । व्यक्तिवादी सोच र स्वार्थ पूरा गर्न सरकारको दुरुपयोग गरेको र एमालेको संगठन निस्तेज बनाएको भन्दै उनले भनेका छन्, ‘यसविरुद्ध आवाज उठाउँदा ओलीबाट प्रहार भयो । अहिले ओली गुटले गरेको कथित कारबाही वा निष्काशन त्यसैको प्रतिरुप हो ।’

पूर्वप्रधानमन्त्री नेपालले आफूले व्यक्तिगत र सामूहिक रुपमा पार्टीलाई दुर्घटनाबाट जोगाउन सक्दो भूमिका खेलेको दाबी गरेका छन् । ‘पटक पटकको भेटमा स्वयं केपी ओलीलाई सच्चिएर अघि बढ्न आग्रह गरेँ । तर सत्ता, शक्ति र माफियाको जगमा उभिएका ओलीले हाम्रा सुझावहरु मनन गरेनन्, वास्ता गरेनन् । बरु प्रतिशोध साँध्ने काम मात्र गरे’ उनले भनेका छन्, ‘त्यही कारण आम जनता, नेता–कार्यकर्ता र ओली सरकारबीच तीव्र दूरी बढिरह्यो ।’

उनले, प्रधानमन्त्री ओलीले लोकतन्त्र, संविधान र कम्युनिष्ट आन्दोलनप्रति ठूलो गद्दारी गरेकाले प्रतिरोधमा उत्रिनुपर्ने अवस्था आएको समेत बताएका छन् । आफूहरुलाई पार्टी सदस्यबाट निस्कासन गर्ने ओली पक्षको निर्णयको कुनै औचित्य नभएको भन्दै नेता नेपालले आफ्नो अपीलमा भनेका छन्, ‘अब हामीमाथि कानूनी, राजनीतिक तथा सडक आन्दोलनबाट प्रतिगामी ओली सरकारलाई बढार्दै मुलुकमा कानूनको राज स्थापना गर्ने दायित्व आइपरेको छ ।’