यूएई : एउटै कम्पनीमा कार्यरत ८० जना नेपाली समस्यामा, एनआरएनएद्वारा खाद्यान्न सहयोग

यूएईको आबुधाबीमा एउटै कम्पनीमा कार्यरत ८० जना नेपाली समस्यामा परेका छन् ।

१७ महिना पहिले यूएईको एड्भान्स रिक्रुमेन्ट सर्भिसेज कम्पनीमा सरसफाइको कामका लागि आएका उनीहरुले ३ देखि ५ महिना यता काम गरे बापतको पैसा नपाएपछि समस्यामा परेका हुन् । १ लाख १५ हजार देखि डेढ लाख नेपाली रुपैयाँ बुझाएर अञ्जली म्यानपावर मार्फत यहाँ आएका उनीहरुले अहिले म्यानपावरले पनि वास्ता नगरेको बताएका छन् ।

समस्यामा परेका मध्येबाट पैसा जम्मा गरेर ४ जनाले आबुधाबीमा रहेको नेपाली दूतावास पुगेर समस्यामा परेको बारे निवेदन दिएका थिए । दूतावासले कम्पनीसँग सम्पर्क प्रयास गरेको तर सम्पर्क नभए पछि प्रक्रियागत रुपमा समस्या समाधान गर्ने भन्दै खाद्यान्नको व्यवस्था गरिदिन गैर आवासीय नेपाली संघ एनआरएनएलाई अनुरोध गरेको थियो ।

एनआरएनएका कार्यवाहक अध्यक्ष निरञ्जन सिलवाल सहित आबुधाबी प्रतिनिधिहरु फडिन्द्र ढकाल, सुमन पराजुली लगायतले ती नेपालीहरु बस्ने स्थान माफरक मजदुर क्याम्प गएर खाद्य सामाग्री हस्तान्तरण गरेको हो । यूएई दिराम्स ३८ सय ५० (झण्डै १ लाख ३० हजार रुपैयाँ)को खाद्य सामाग्री खरिद गरी सहयोग गरेको एनआरएनए यूएईले जनाएको छ ।

आफूहरुले आन्तरिक रुपमा आर्थिक सहयोग जुटाएर ८० जनालाई प्रतिव्यक्ति ५ किलो चामल सहित, दाल, तेल, प्याज, मसलालगायतका खाद्यान्न वितरण गरेको एनआरएनएले जनाएकाे छ ।

‘कम्पनीले हेर्न छाड्याे’
एड्भान्स रिक्रुमेन्ट सर्भिसेजले आफूहरुलाई न्यूनतम सुविधा पनि दिन छाेडेकाे त्यहाँ कार्यरत नेपाली श्रमिक बताउँछन् । एनआरएन यूएईले खाध्यसामाग्री सहयोग गरेको तर पकाएर खान इन्धनको समेत समस्या भएको एक जना पीडीतले बताउनु भयो । कम्पनीले गएको ५ महिना यता तलब दिन छोडेकाे र दुई महिना यता काम पनि नदिएको पीडितहरुकाे गुनासाे छ ।

समस्यामा पर्नेहरुमा अर्घाखाँची, गुल्मी, प्युठान, नवलपरासी, ताप्लेजुङका युवाहरु छन् । आफूहरु समस्यामा परेको बारे परिवारलाई खबर नगरेकोले नाम सार्वजनिक नगरिदिन उनीहरुको अनुरोध छ ।

आफूहरु समस्यामा परेको बारे म्यानपावरले उल्टै थर्काउने, जे गर्न सक्छौ गर भन्ने गरेको पीडितहरुकाे गुनासाे छ । दूतावासले पनि नेपालले अन्तर्राष्ट्रिय उडान खुला गरेपछि प्रक्रियागत रुपमा घरफिर्तीका लागि सहजीकरण गर्ने जनाएको छ ।

यसैबीच गैर आवासीय नेपाली संघ एनआरएनएले यूएईमा समस्यामा परेका नेपाली श्रमिकको सहयोगका लागि भन्दै यहाँका सातै वटा राज्यमा स्वयंसेवक परिचालन गरेको छ । एनआरएनएले आबुधाबीमा फडिन्द्र ढकाल, अलएैनमा राजन अधिकारी, दुबईमा मदन अधिकारी, सारजाहमा विरेन्द्र नकर्मी, अजमानमा राजन खतिवडा, रसअलखेमामा टीएन शर्मा, र फुजेरामा सुजन सापकोटालाई स्वयंसेवककाे रुपमा खटाइएको जनाएको छ ।