साहुकार परदेशीको घरमा प्रहरीको छापा : एउटै व्यक्तिलाई ७० लाखको तमसुक

काठमाडौं। साहुकार श्याम परदेशी भनेर चिनिने श्यामकृष्ण साह कलवारको घरमा प्रहरीले छापा मारेको छ । प्रहरीले बिहीबार छापा मार्दा एउटै व्यक्तिलाई ७० लाखसम्मको किर्ते तमसुक बनाएको फेला परेको हो । २९९ जना गरिब विपन्न परिवारलाई किर्ते तमसुक बनाई मुद्दा लगाएका परदेशीले विष्णु गाउँपालिकास्थित वाराडरण गाउँका रोवसनकुमार सिंहको नाममा तमसुक गरी बनाइराखेको प्रहरीले फेला पारेको हो ।

‘हामीले बिहीबार दिउँसो परदेशीको घरमा छापा मारेका थियौँ,’ सर्लाही जिल्ला प्रहरी प्रमुख गोपालचन्द्र भट्टराईले भने, ‘रोवसनकुमार सिंहको नाममा ७० लाखको किर्ते तमसुक गरेको थियो ।’ तमसुकमा सबै व्यहोरा लेखिए पनि ऋणीलाई भने सहीछाप नगराई राखिरहेको अवस्थामा फेला पारेको उनको भनाइ छ । ‘यो तमसुकले परदेशीले एउटै व्यक्तिलाई किर्ते तमसुक बनाएर निकै दुःख दिएको पुष्टि हुन्छ,’ भट्टराईले भने, ‘यो तमसुकलाई पनि प्रमाणका रूपमा अदालतमा पेस गरी मुद्दा हाल्ने छौँ ।’ परदेशीलाई अदालतमा म्याद थप गरी प्रहरीले अनुसन्धान गरिरहेको छ ।

प्रहरीले छापा मार्ने क्रममा १० वर्षभन्दा पुराना तमसुक कागजपत्र पनि फेला पारेको छ । अहिले गरिब विपन्न परिवारलाई कति ऋण लिएको तमसुक परदेशीले बनाएका थिए भन्नेबारे अनुसन्धान भइरहेको प्रहरीले जानकारी दिएको छ । परदेशीलाई ठगी मुद्दासँगै सम्पत्ति शुद्धीकरणको मुद्दा चलाउने तयारी गरिएको छ । ठगिएका ऋणी एक–एक गरी जिल्ला प्रहरी कार्यालय मलंगवा पुगेर उजुरी दिइरहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

परदेशीको सबै सम्पत्ति रोक्का

गत १५ भदौमा पक्राउ परेपछि परदेशीका सबै सम्पत्ति रोक्का गरिएको प्रहरी प्रमुख भट्टराईले बताए । ‘हामीलाई कुनै अभियुक्तको सम्पत्ति छानबिन गर्ने अधिकार हुँदैन,’ उनले भने, ‘सम्पत्ति शुद्धीकरण विभागको पत्र प्राप्त भएपछि सबै सम्पत्ति रोक्का गरेका छौँ ।’ सम्पत्ति रोक्काका लागि नेपाल राष्ट्र बैंक, धितोपत्र बोर्ड, सहकारी विभाग, मालमोत कार्यालय सर्लाहीलगायत कार्यालयमा पत्र पठाइसकिएको उनले जानकारी दिए । नयाँ पत्रिका दैनिकबाट