म पनि एलिजाको खुट्टा ढोग्छुु मलाई जुत्ताको माला लगाउनुस् : धमला

काठमाडौं। तीज महोत्सवलाई हरितालिका भनेर पनि मनाइन्छ, जुन देशभरका नेपाली हिन्दू महिलाहरूले देखेका छन्। महिलाहरू उपवास बस्दछन् र आफ्नो पति र पत्नीको समृद्ध जीवनको लागि यस चाडमा चाहान्छन् जुन चन्द्र महिनाको तेस्रो अँध्यारो दिन पर्ने हुन्छ जुन नेपाली महिना भदौको अनुसार छ। महिलाहरू ूतीरू भन्दा एक दिन अघि दर भनेर चिनिने विभिन्न स्वादिष्ट व्यंजनहरूसँग रमाउँदछन् र परम्परा अनुसार अर्को दिन छिटो।

भदौ महिनाको पन्ध्र दिनको दोस्रो दिनमा तीन दिनको उत्सव दरबाट शुरु हुन्छ र अर्को दिन उपवास र सांस्कृतिक कार्यक्रमको रूपमा चिन्ह लगाइन्छ। यस दिन महिलाहरू बिहान राती स्नान गर्छिन् र बेलुका पूजा गर्ने गर्छन्। उनीहरूले भगवान शिवलाई श्रद्धाञ्जलि दिन्थे, बत्तीहरू बनाए र रात ब्यूँझाइरहे। पौराणिक ‘सप्तरीशी’ (सात (षिको पूजा गरेपछि पन्ध्रौंको पाँचौ दिन उत्सवको अन्त्य हुन्छ।

नेपाली महिलाको यो अनौठो उत्सव पनि बहिनीपनको उत्सव हो किनकि बहिनीहरूले नेचुरल घरमा भेला हुन्छन् र रमणीय नाच र गायनमा भाग लिन्छन्। पौराणिक कथामा यो छ कि हिमालयकी छोरी पार्वती आफ्नो पहिलो उपवासमा थिए, स्वास्थ्य र स्वास्थ्यका लागि उनी श्रीमान् श्रीमतीको श्रीमती हुन्। त्यस दिनदेखि नै त्यो दिनलाई हरितालिका तीजको रूपमा मान्यता दिइयो।

विवाहित महिलाहरूले चूलीहरू लगाउँछिन्, पोते (गिलासको मालाले बनेको हार) तिलहरी र सिन्दूर (क्रिमसन पाउडर) राम्रो भाग्यको प्रतीक मानिन्थे र आफूलाई रातो साडी वा अन्य रातो पोशाकमा लगाउँछिन् र आफूलाई सिंगारिछिन्। विभिन्न प्रकारका गहनाहरू। दुई विवाहित र अविवाहित महिलाहरूले विभिन्न पूजा (पूजा) गर्दछन् र सुखी र समृद्ध विवाहित जीवनको लागि उनीहरूको चाहना पूर्तिको लागि प्रार्थना गर्दै उपवास बस्दछन्। राजधानीको पशुपतिनाथ मन्दिरमा यस दिन महिला श्रद्धालुहरूको ठूलो संख्या देखिएको छ।

हेरौं उहाँहरु संग गरिएको कुराकानी: