इन्डोनेसियामा ७ सय वर्ष पुरानो गणेशको मूर्ति भेटियो, जसलाई ३ लाखले पूजा गर्छन्

बाली। हिन्दूहरुका भगवान गणेशको एक अनौठो मूर्ति इन्डोनेसियाको माउन्ट ब्रोमोमा भेटिएको छ ।त्यसो त, इन्डोनेसियामा हिन्दु धर्मको प्रभाव रहँदैआएको छ । तर उक्त गणेशको मूर्ति ७ सय वर्ष पुरानो भएको बताइन्छ । ज्वालामुखी माउन्ट ब्रोमोको मुहानमा स्थापनादेखि नै उस्तै अवस्थामा रहँदैआएको भारतीय मिडिया दैनिक भास्करले उल्लेख गरेको छ ।इन्डोनेसियामा १ सय ४१ वटा ज्वालामुखी छन् । जसमा १ सय ३० वटा आज पनि सक्रिय छन् । पूर्वी जावाको माउन्ट ब्रोमो तिनैमध्ये एक हो ।

इन्डोनेसियाका हिन्दु धर्म परिषद्का अध्यक्ष केतुत डोन्डेरले बताए अनुसार ब्रोमो पहाडमा २३२९ मिटरको उचाइमा लाभा पत्थरको गणेशको मूर्ति बनाइएको थियो ।यस क्षेत्रका आसपासका ४८ गाउँका तीन लाख हिन्दुहरु उक्त मूर्तिलाई आफ्नो रक्षकको रुपमा पूज्दैआएकाछन् । साथै उक्त मूर्तिलाई गणपतिको रुपमा नपूज्दा अनिष्ट हुनसक्ने उनीहरुको विश्वास छ । यहाँका हिन्दुहरु ‘ब्रह्मा’लाई ‘ब्रोमो’ भन्छन् । सोही नामबाट माउन्ट ब्रोमो राखिएको मानिन्छ ।