खोक्दा पनि कामबाट निकालिए,

कोरोना महामारी आयो । परदेशमा रहेका नेपालीहरुको समस्याहरु पनि बाहिर आए । तर त्यसमा पनि धेरै पुरुष श्रमिकका कुराहरु बाहिर आयो । महिला श्रमिकको समस्या त्यति धेरै सुनिएन । त्यसको मतलब महिला श्रमिकहरु समस्यामै नभएको होइन । साँच्चै भन्दा त पुरुषभन्दा रोजगारीको लागि परदेश पुगेकामा महिला श्रमिकहरु समस्यामा धेरै परे ।

समस्यामा परेर स्वदेश फर्किएका महिलाका बारेमा पनि सामाजिक सञ्जालमा थुप्रै नकारात्मक टिकाटिप्पणी गरियो । यूएईबाट ९३ जना गर्भवती महिलाहरु आउँदा सामाजिक सञ्जाल तात्यो । उहाँहरु गर्भवती आउनुभएको हो, तर कतिको आफ्नो पार्टनर पनि सँगै थिए भने कोही आफ्नो श्रीमान भएको ठाउँमा बसेर फर्किएका थिए । यति हुँदाहुँदै पनि उहाँहरुलाई लिएर निकै नराम्रो टिकाटिप्पणी भए । तर महिला श्रमिकको वास्तविक समस्या के थियो, के कस्ता अप्ठेराहरु भोग्नु पर्‍यो भन्ने कुरा किन आएन त ? यो एउटा प्रश्न नै खडा भएको छ ।

खाडीका देशमा घरेलु श्रमिकका रुपमा कार्यरत महिला दिदीबहिनीहरुले रोजगारी गुमाएको अवस्था, अलिकति खोक्नु पनि नहुने तँलाई त कोरोना लागेछ भन्दै कामबाटै निकालिदिएका थुप्रै दिदीबहिनीहरु बेरोजगार भएर फर्कनुभयो । सुरुवाती दिनहरुमा कोरोनाको बारेमा आवश्यक जानकारीहरु नभएको बेलामा थुप्रै दिदीबहिनीले यस्ता समस्याहरु भोग्नु पर्‍यो । सुरुवाती दिनहरुमा त रोजगारदाता पनि एकदमै डराएको अवस्था, मानिसहरुले कोरोना लाग्यो भन्नासाथ उपचार गर्नुको साटो कतिपयले त आत्महत्यासमेत गरेको अवस्था थियो । त्योबेलामा डरैडरको बीचमा पनि अनावश्यक कारणहरुमा दिदीबहिनीहरुले रोजगारी गुमाउनु पर्‍यो ।

घरेलु श्रमिकका रुपमा काम गरिरहेका दिदीबहिनीले फोन गर्न नसके पनि उनीहरुको परिवारका सदस्यले मलाई फोन गरेका थिए । त्योबेला उनीहरुले भन्थे–मेरो ममीलाई घरबाट निकाल्यो, तलब नदिइ निकालिदियो, के गर्ने नेपाल फर्कन सक्ने अवस्था छैन भन्दै फोन गर्नुहुन्थ्यो । बिना तलब काममा राख्न मन नलाग्नासाथ निकालिदिएपछि महामारीको समयमा दिदीबहिनीहरु कहाँ गए होलान् त ? तर यस्ता समस्या र अवस्थाहरु बाहिर आएनन् ।