मानहुँकोटमा जग्गा खरिद बिक्री रोक

तनहुँ व्यास नगरपालिका–५ स्थित पर्यटकीय स्थल मानहुँकोटमा जग्गा खरिद बिक्री गर्न रोक लगाइएको छ। व्यास नगरपालिका कार्यपालिकाको बैठकले यस्तो निर्णय गरेको हो।

मानहुँकोटको मौलिकताको संरक्षणका लागि गुरु योजना निर्माण गरिने भएको छ। कात्तिक २४ गतेदेखि लागु हुने गरी गुरु योजना निर्माण हुने अवधि पुस मसान्तसम्म मानहुँकोट क्षेत्रको जग्गा पाससम्बन्धी कार्यको सिफारिस बन्द गर्ने निर्णय गरिएको व्यास नगरपालिकाका प्रवक्ता मोहनकुमार श्रेष्ठले जानकारी दिए।

प्रवक्ता श्रेष्ठका अनुसार मानहुँकोट जाने पर्यटकहरुलाई अनिवार्य रुपमा नाम दर्ता गरी स्वास्थ्य, सुरक्षासम्बन्धी मापदण्डको पूर्णरुपमा पालना गरेर दृश्यावलोकनका लागि प्रवेश गराउने व्यवस्था मिलाउन सम्बन्धित वडा कार्यालयलाई निर्देशन दिने निर्णय गरिएको छ। साथै, सामान्यतया दैनिक ३०० जना पर्यटकलाई मात्र दृश्यावलोकनका लागि प्रवेशानुमति प्रदान गर्ने निर्णय भएको छ।

पर्यटकीय गन्तव्यको रुपमा रहेको मानहुँकोटमा पछिल्लो समय आन्तरिक पर्यटकहरुको आगमनमा उल्लेख्य बृद्धि भएकाले व्यवस्थापकीय पक्षको विकासका लागि गुरुयोजना निर्माण गर्ने भएको नगर प्रमुख वैकुण्ठ न्यौपानेले बताए। मानहुँकोटको मौलिकता संरक्षण गर्न तत्काल गुरुयोजना निर्माण गर्ने, खानेपानी विस्तृत परियोजना निर्माण गर्नका लागि सो कार्यका लागि पाँच लाख रुपैयाँ विनियोजन गर्ने निर्णय गरिएको उनले बताए।

यस क्षेत्रमा सार्वजनिक शौचालय निर्माण लगायतका अन्य अत्यावश्यक भौतिक संरचना निर्माण गर्न तत्काल नगरपालिकाले २५ लाख रुपैयाँ विनियोजन गरी निर्माण कार्य अगाडि बढाउने न्यौपानेले बताए।