यी हुन् बेलायती नौसेनामा आवद्ध हुने पहिलो नेपाली महिला

काठमाडौ । बेलायती नौसेना ‘रोयल नेभी’ मा पहिलोपटक एक नेपाली महिला आवद्ध हुन् सफल भएकी छिन्। यो नेपाली महिलाहरुका लागि सफलताको कुरा हो । वर्षौ देखि नेपालीहरुले बेलायतमा नौसेनाका रुपमा सेवा गर्दै आएका छन् । तर पहिलो पटक एक नेपाली महिला नौसेनामा सहभागी हुने मौका पाएकी हुन् ।

नेपालकी उषा ठकुरी बेलायती नौसेनामा आवद्ध भएको बेलायती संचारमाध्यमले जनाएका छन्। यो खबर सार्वजनिक भएसंग बधाई दिनेहरुको ओइरो लागेको छ । उषाको ११ महिनाको सन्तान छ। तर पनि उनले कडा मेहनत गरेर यो सफलता हात पारेकी हुन् । उनले नौसेनामा आवद्ध हुन कडा परिश्रम गर्दै कठिन परीक्षण पार गरिन्।

उषाका अनुसार उनका बुबा र भाई गोर्खा सैनिक हुन्। उषाले आफ्ना पिताको प्रेरणा र हौसलाका कारण नौसेनामा आवद्ध भएको बताउँछिन् । उनका श्रीमान पनि नौसेनामा छन्। त्यहाँ उनी मुख्य चेफको रुपमा काम गर्छन्। त्यसैले पनि उनलाई नौसेनामा सहभागी हुने हौसला र सहयोग मिलेको हो ।

वर्षौयता बेलायतमा नेपाली गोर्खाहरुले सेवा गर्दै आएका छन्। सन् २००९ यता नेपालका सेवानिवृत्त गोर्खाहरुले आफ्ना परिवारलाई नै बेलायतमा लगेर बसोबास गर्ने सुविधा पाएका छन्।