प्याजको मुल्य सुनेरै आँसु बग्ने भयो

भारतमा प्याजको मुल्य अचानक बढेको छ । भारतको तमिलनाडुमा प्याजको बढ्दो मूल्य देखेर मानिसहरू चिन्तित भइरहेका छन् । तीन गुणा मूल्य बढेका कारण मानिसहरू प्याज नकाट्दै आँसु बगाइरहेका छन् । चेन्नईमा प्याज १६० देखि २४० सम्म प्रतिकिलोमा बिक्री भइरहेको छ । वर्षाको कारण, महाराष्ट्रमा प्याज खेतीमा क्षति भएका कारण बजारमा प्याजको आपूर्ति कम भएको जनाइएको छ ।

चेन्नई, मैलापुर क्षेत्रको तरकारी पसलमा देखिएकी कल्पनाले प्याजको मूल्य बढेको देखेर साप्ताहिक खरीदमा प्याज नकिन्ने निर्णय गरेकी छिन् । उनले यस्तो निर्णय लिनुको कारण उनी बढ्दो मुल्य सहन सक्दिनन् । दुई बच्चाकी आमा कल्पनाले एक सैलूनमा काम गर्थिन् । तर लकडाको क्रममा उनले जागिर गुमाउनुपर्यो । उनका श्रीमान पनि तलब कटौतीको सामना गरिरहेका छन् ।

कल्पनाले भनिन्, ‘हामीले प्याजबिना सबै कुराको प्रबन्ध गर्नुपर्दछ । गत सात महिनादेखि म घरमा छु । मैले कुनै जागिर पाइरहेको छैन । मेरा दुई बच्चाहरू छन् र उनीहरूलाई हेरचाह गर्न धेरै गाह्रो भइरहेको छ । हामी घरमा छौं । हामीले भाडा पनि तिर्नु पर्छ । प्याजको मूल्य घट्यो भने मात्र हामी यसलाई किन्न सक्षम हुनेछौं ।