१२ लाखमै बनाउन सकिन्छ आधुनिक प्रविधिको यस्तो घर

तपाईं हामी सबैको चाहाना हुन्छ, कमभन्दा कम लागतमा आधुनिक सुन्दर घर ठड्याउन सकियोस् । अझ कतिपयले पैसा जुवाड गर्न नसकेर आफ्नो घर बनाउने योजना बर्षेनी पछाडि धकेल्दै आइरहेका पनि हुन्छन् ।

आरसीसी (पिलर र ढलान) प्रविधिबाट एक तलाको सामान्य चार कोठे घर बनाउन पनि ३२/३५ लाख खर्च लाग्छ । अढाई तले घर बनाउँदा झन्डै ७० लाख खर्च गर्नुपर्ने हुन्छ । मनग्य आम्दानी नहुने बर्गले यत्रो रकम कहाँबाट जुटाउन सक्ला ?

खासगरी निम्नमध्यम तथा मध्यम बर्गले दशौं वर्ष मिहेनत र संघर्ष गरेर कमाएको पैसा अलिअलि बचत गरेर शहरमा जेनतेन एक टुक्रा जग्गा जोडेको हुन्छ । फेरी घर बनाउनका लागि अर्को दशौं बर्ष मिहिनेत र संघर्ष गर्नुपर्ने हुन्छ । एउटा घर ठड्याउने सपना पुरा गर्न संघर्ष गर्दा गर्दैसारा जीवन खर्च गर्छौं ।

तर, अब निर्माण क्षेत्रमा पनि नयाँनयाँ प्रविधि जन्मिदै छन् र यी बैकल्पिक बिधिले घर बनाउने सपसनालाई सहज र सुलभ बनाउँदैछन् । विश्वभरी विज्ञान र प्रविधिमा भएको विकासले तपाईंको आफ्नै घर बनाउने सपना छिट्टै साकार हुन सक्छ । पछिल्लो समय निर्माण क्षेत्रमा यस्तो आधुनिक प्रविधि विकास भइसकेको छ कि जसले कम लागतमै सुन्दर र बलियो घर ठड्याउन सम्भव भएको छ ।

अहिले विश्वभर निर्माण क्षेत्रमा विभिन्न प्रविधिहरु जन्मिएका छन् जसमध्ये हामीले तपाईंहरुलाई कोरियन प्रविधिबाट कम लागतमै बलियो र सुन्दर घर कसरी बनाउन सकिन्छ भनेर जानकारी गराउँदै छौं ।

कोरियन कम्पनी एसवाई प्यानलले कम लागतमै घर बनाएर तपाईंको सपना पुरा गरिदिन सक्छ त्यो पनि अत्यन्तै कम समयमा ! कोरियन प्रविधिबाट तीन कोठाको एकतले घर बनाउन १२ लाख, ठूल्ठूला चार कोठाको एकतले घर बनाउन २० लाख र अढाई तलाको १०कोठा भएको घर ५१लाख रुपैयाँ हाराहारी खर्च लाग्छ ।

एसवाई प्यानलका सिभिल इञ्जिनियर एवं मार्केटिङ म्यानेजर बिमलराज गोसाईं भन्छन्, ‘आरसीसी प्रविधिको तुलनामा कोरियन प्रविधिकबाट एक तलाको घर बनाउँदा ३० प्रतिशत र अढाई तलाको बनाउँदा २० देखि २५ प्रतिशतसम्म सस्तो पर्छ ।’

फेब्रिकेटेड घर बनाउन समय पनि धेरै लाग्दैन । तयारी सामान ल्याएर जडान गरिने हुँदा एक तलाको घर बनाउन एक महिना र अढाई तलाको घर बनाउन दुई महिना हाराहारी समय लाग्छ । जबकी आरसीसी प्रविधिको अढाई तले घर बनाउँदा कम्तीमा ६ महिना लाग्छ ।

दई वर्षअघि कोरियन नागरिकले चितवनमा ७२ करोड रुपैयाँ प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी भित्र्याएर खोलेको एसवाई प्यानलले २ देखि ६ इन्चसम्मको मोटाईमा विभिन्नि किसिमका फेब्रिकेटेड छाना र वालहरु उत्पादन गर्दै आइरहेको छ । अहिले यो कम्पनीका देशभर ५३ वटा डिलर पुगिसकेका छन् अर्थात् कोरियन प्रविधि छोटो अवधिमै गाउँ शहर पुगिसकेको छ ।

कसरी बनाइन्छ कोरियन प्रबिधिबाट घर ?

चार आना जग्गामा १३६९ बर्गफिट क्षेत्रफल हुन्छ । यस्तै, तीन आना जग्गामा १०२६.७५ बर्गफिट क्षेत्रफल हुन्छ । इञ्जिनियर गोसाईंका अनुसार चार कोठाको फेब्रिकेटेड घर बनाउँदा बढीमा ७०० बर्गफिट क्षेत्रफल कभरेज हुन्छ ।

कोरियन प्रविधिले घर बनाउँदा ७०० बर्गफिटमा तीनवटा कोठा १२ बाई १२, एउटा बैठक कोठा १२ बाई १६, एउटा बाथरुम र प्यासेजसहितको घर ठडिन्छ । यो प्रविधिबाट घर बनाउँदा आरसीसी स्ट्रक्चरले झैं धेरै ठाउँ पनि खाँदैन ।

एक तलाको चार कोठे घरको खर्च

एसवाई प्यानलका इञ्जिनियर गोसाईंका अनुसार एक तले फेब्रिकेटेड घर बनाउनका लागि जमिनमुनि डबल टाइपिङ र हात्तिपाइले बनाउन पर्दैन । उनी भन्छन्, ‘एक तले घर बनाउँदा डबल टाइपिङ गर्नु नपर्ने हुनाले खर्च पनि कम लाग्छ ।’

कम्पनीका अनुसार ७०० सय बर्गफिट क्षेत्रफलमा फाउन्डेसनको काम गर्दा प्रतिबर्गफिट साढे सात सय रुपैयाँका दरले ५ लाख २५ हजार रुपैयाँ खर्च लाग्छ । जमिनमुनि फाउन्डेसनको काम पूर्णतया सिमेन्ट, बालुवा, गिट्टी र डन्डी प्रयोग गरेर गरिन्छ ।

जमिनभन्दा माथि कोरियन प्रविधिको फेब्रिकेटेड निर्माण सामाग्री प्रयोग गरिन्छ । गोसाईं भन्छन्, ‘७ सय बर्गफिटमा एकतले फेब्रिकेटेड स्ट्रक्चर (घर) ठड्याउन प्रतिबर्गफिट १८ सय रुपैयाँका दरले १२ लाख रुपैयाँ हाराहारी खर्च हुन्छ । वाल, झ्याल, ढोका, किचन, ट्वाइलेट बाथरुम, भ¥याङ, छानो सबै यही खर्चभित्र पर्न आउँछ ।

यस्तै, प्लम्बिङ र इलेक्ट्रिफिकेसनको काममा एक लाख रुपैयाँ हाराहारी खर्च हुन्छ । सेफ्टी ट्यांकी र अन्डरग्राउन्ड ट्यांकी बनाउनुभयो भने अर्को १ लाख २० हजार रुपैयाँजति खर्च लाग्ने गोसाईंं बताउँछन् । छतमा एक हजार लिटर पानी अट्याउने ट्यांकी कम्पनी आफैले राखिदिन्छ ।

घर बनाइसकेपछि कम्पाउन्ड र गेट पनि बनाउन परिहाल्यो । कम्पाउन्ड बनाउनका लागि अतिरिक्त ५० हजार रुपैयाँ हाराहारी खर्च हुन्छ ।

तीन कोठे घर १२ लाखमै तयार

इञ्जिनियर गोसाईंका अनुसार साढे ५ सय बर्गफिटमा पनि राम्रो घर बन्छ । यदि ३ कोठाको घर बनाएमा १२ लाखमै तयार हुने उनको भनाई छ । सानो जग्गा हुने र कम आयस्रोत हुनेका लागि यस्तो घर उपयुक्त हुने देखिन्छ । गोसाईं भन्छन्, ‘यति जग्गामा १० बाई १२ बर्गफिटका कोठा र सानो किचन बनाएमा चारवटै कोठा निकाल्न सकिन्छ ।’

अढाई तले घर पनि सस्तोमै

अढाई तलाको फेब्रिकेटेड घर बनाउँदा जमिनमुनि डबल टाइपिङ गर्नुपर्छ । ७ सय बर्गफिट क्षेत्रफलको घर बनाउन डबल टाइपिङ गर्दा प्रतिबर्गफिट १५ सय रुपैयाँका दरले १० लाख ५० हजार रुपैयाँ खर्च हुन्छ । यस्तै, जमिनमुनि सेफ्टी ट्यांकी र रिजर्भ ट्यांकी बनाउँदा अर्को एक लाख २० हजार रुपैयाँ खर्च हुन्छ ।

गोसाईंका अनुसार गिट्टी, बालुवा, सिमेन्ट र डन्डीबाट गरिने जमिनमुनिको काम सिध्याउन करीव ११ लाख ७० हजार रुपैयाँ लागत पर्न आउँछ ।

एसवाई प्यानलको नेपाल यात्रा

कोरियाली कम्पनी एसवाई प्यानलले चितवनको उद्योबाट फेब्रिकेटेड भवन निर्माण गर्न विभिन्न कलर र मोटाईका छाना र वाल उत्पादन गर्दै आइरहेको छ ।

कम्पनीद्धारा उत्पादित छाना र वालले ८ देखि १० डिग्रीसम्म तापक्रम रोक्न सहयोग गर्ने कम्पनीको दाबी छ । छिटो र सजिलै भूकम्पप्रतिरोधि घर बनाउन सकिने हुँदा पहाडी र हिमाली भेगमा बरदान सावित हुने गोसाईं बताउँछन् ।

कम्पनीका अनुसार १२ सय डिग्री तापक्रम कलर कोटर गरिएको स्टील दुईतिर र बिचमा पोलिटाइरोन इन्सुलेसन गरिने भएकोले चिसो र तातो रोक्न मद्दत गर्छ ।