१ मिनेटमा ८० हजार शब्द पढ्ने मारियादेखि स्पीड रिडर विजय शाहीसम्म : के हो स्पीड रिडिङ ?

काठमाडौं। नेपालमा एकजना युवा विजय शाही अहिले स्पीड रिडरका रुपमा निकै चर्चित छन् । उनले कुनै पनि पुस्तक एकदम छिटो पढ्नसक्ने आफ्नो कला भिडियोहरुमा देखाउँदै आएका छन् । कतिपयले त यसलाई भगवानको लिला र च’मत्कार समेत बताएका छन् ।विज्ञानले स्पीड रिडिङलाई विभिन्न टे’क्निक लगाएर छिटो पुस्तक पढ्नसक्ने कलाका रुपमा स्वीकार गरेको छ । र, स्पीड रिडिङका सन्दर्भमा विश्वमा विभिन्न रेकर्डहरु समेत कायम भएका छन् । यद्यपी त्यस्ता रेकर्डहरु वि’वादमुक्त भने छैनन्।

मा’पदण्डहरुबारे वि’वाद भएपछि केही बर्षदेखि गिनिज बुकले स्पीड रिडरका रेकर्डहरु दर्ता गर्न छाडिसकेको छ भने विगतका स्पीड रिडरका रेकर्डहरु सम्मान सुचीमा राखेको छ ।अमेरिका निवासी हावर्ड स्टेफन बर्जलाई एक मिनेटमा २५ हजारसम्म शब्द पढ्नसक्ने स्पीड रिडर व्यक्तिका रुपमा गिनिज बुकले प’हिचान गरेको थियो । त्यस्तै फिलिपिन्स निवासी मारिया टे’रेसाले एकमिनेटमा ८० हजार शब्द पूरै बुझेर पढ्नसक्ने दा’वीका साथ गिनिज बुकमा नाम लेखाउन आ’वेदन दिएकी थिइन् ।स्पीड रिडरहरुले स्की’मिङ र स्क्या’निङ तथा मेटा गा’इडिङ विधिको उपयोग गरेर पुस्तकहरु छिटोछिटो पढेको पाइन्छ।

स्की’मिङ विधिबाट पुस्तक पढ्दा आँखाले मुख्य क्लु भएको बाक्यलाई पृष्ठमा खोज्नेगर्छ । सारांशमा हरेक प्या’राग्राफमा पहिलो बा’क्य पढिसकेपछि त्यसमा उक्त पेजमा के छ भन्ने कुराको निर्धारण गर्छ । त्यस्तै स्क्या’निङ विधिबाट स्पीड रि’डिङ गर्दा दि’मागी नक्साको प्रयोगबाट पेजमा भएको जानकारीको खोजी गरिन्छ ।स्पीड रिडरहरुले अपनाउने मेटा गा’इडिङ विधिमा औंला वा प्वाइन्टरको माध्यमबाट आँखालाई गा’इडेन्स गरिन्छ । औंलाले जतिसक्दो छिटो आँखालाई गा’इड गर्नसक्छ, त्यती छिटो आँखाले उक्त सामाग्री पढ्छ ।स्पीड रिडिङ एउटा यस्तो क्षमता हो, जुन अभ्यासबाट हासिल गर्न सकिन्छ।

अहिले विश्वमा स्पीड रिडिङका लागि विभिन्न से’मिनारहरु समेत आ’योजना गरिदै आएको छ ।विश्वमा पढ्ने तीनवटा तरिकाहरु चर्चित छन् । एउटा हरेक शब्दलाई मनमनै वा आवाज निकालेर उच्चारण गरेर पढ्ने, जुन पढाईको सबैभन्दा ढिलो तरिका हो । दोश्रो अरुले पढेका शब्दहरु सुनेर पढ्ने विधि, जुन पहिलोको तुलनामा अलिक छिटो हुन्छ । तेश्रो, उच्चारण गर्नु वा सुन्नुको साटो आँखाले हेरेर पढ्ने, जुन विधि सबैभन्दा छिटो मानिन्छ । स्पीड रिडिङमा तेश्रो विधिको प्रयोग हुन्छ ।स्पीड रिडिङका लागि अहिले विश्वमा कम्प्युटर स’फ्टवेयरहरु समेत उपलब्ध छन्।

आँखाको गति अति ती’ब्र बनाउनपर्ने भएकाले त्यसको अभ्यासविना स्पीड रिडिङ सम्भव छैन । केहीबर्ष पहिले सा’इकोलोजिकल सा’इन्स इन द प’ब्लिक इ’न्ट्रेस्ट नामको ज’र्नलमा प्रकाशित लेखमा स्पीड रिडिङका लागि कुनै जा’धुको छडि नभएको र स्पीड रिडिङका टे’क्निकहरुमार्फत हासिल गर्न सकिने नि’ष्कर्ष निकालिएको थियो ।अमेरिकी राष्ट्रपति जोन अफ केनेडी पनि स्पीड रिडिङका पक्षधर थिए । उनले एक घण्टामा ७२ हजार शब्दसम्मको पुस्तक सहजै पढ्नसक्थे । अमेरिकी राष्ट्रपति जिम्मी का’र्टर र उनकी पत्नीले पनि स्पीड रिडिङका लागि ह्वा’इटहाउसमा को’र्स ज्वाइन गरेका थिए।

स्पीड रिडिङका बारेमा विश्वमा प्र’तियोगिताहरुसमेत हुने गरेका छन् । ६ पटकसम्म विश्व च्या’म्पियन भएकी बेलायत निवासी एन जो’न्समा एकमिनेटमा ६७ प्रतिशत सही तरिकाले ४७ सय शब्दसम्म पढ्नसक्ने क्ष’मता रहेको छ । उनले ७८४ पेजको पुस्तक ४७ मिनेटमा पढेकी थिइन्।खसोखास