गन्ध वा स्वाद थाहा नपाउनु को’रोनाको लक्षण !

बिबिसी। गन्ध वा स्वाद थाहा नपाउने अवस्था को’रोनाभाइरसको लक्षण हुन सक्ने ब्रिटेनका अनुसन्धानकर्ताहरूले बताएका छन्। लण्डनस्थित द किङ्स कलेजको एउटा स’मूहले को’भिड-१९ को लक्षण देखिएको विवरण एउटा एपमार्फत् व्यक्त गरेका ४ लाखभन्दा बढी मानिसको जवाफको अध्ययन गरेको थियो। तर गन्ध वा स्वाद थाहा नपाउनु, रुघाखोकीजस्ता श्वा’सप्रश्वाससम्बन्धी अन्य सङ्क्रमणको पनि लक्षण हो। विज्ञहरूले सबैभन्दा बढी ध्यान दिनुपर्ने र कदम चाल्नुपर्ने लक्षण चाँहि ज्वरो र खोकी भएको उल्लेख गरेका छन्।

यदि तपाईँ वा तपाईँसँगै बसिरहेका कोहीमा निरन्तर खोकी वा उच्च ज्वरो देखिएको छ भने को’रोनाभाइरसको सङ्क्रमणको जो’खिम नियन्त्रणका लागि घरभित्रै बस्न सु’झाव दिइएको छ। द किङ्स कलेजका अनुसन्धानकर्ताहरूले कोरोनाभाइरसका सम्भावित लक्षणबारे विज्ञहरूलाई बुझ्न थप मद्दत पुगोस् भन्ने उद्देश्यले आफ्नो अध्ययन केन्द्रित गरेका थिए। को’भिड सि’म्पटप ट्रा’यकर एपका अनुसार स’म्भावित लक्षण रहेको भनिएका व्यक्तिहरूले निम्न धारणा राखेका थिए: ५३ प्रतिशतले आफूले थकित वा गलेको महसुस गरेको बताए ।२९ प्रतिशतले निरन्तर खोकी भएको बताए ।२८ प्रतिशतले सास फेर्न गाह्रो भएको बताए ।

१८ प्रतिशतले गन्ध र स्वाद थाहा नपाएको बताए ।१०.५ प्रतिशतले ज्वरो आएको बताए। अध्ययनमा सहभागी चार लाख मानिसमध्ये १७ सय २ जनाले को’भिड-१९ को परीक्षण गराएका थिए। त्यसमध्ये ५७९ जनामा को’भिड- १९ देखिएको थियो। को’रोनाभाइरस को सङ्क्रमण देखिएकामध्ये प्रत्येक पाँच जनामध्ये तीन जनाले स्वाद वा गन्ध थाहा नपाएको धारणा राखेका थिए। विज्ञहरूले अझै पनि पर्याप्त प्रमाण नरहेको जनाएका छन्। पब्लिक हेल्थ इङ्ग्ल्याण्ड र वर्ल्ड हेल्थ अर्गनाइजेशनले तिनीहरूलाई सूचीमा राखिसकेका छैनन् ।नाक, कान र घाँटीका चिकित्सकहरूको स’मूह ई’एनटी यूकेले को’रोनाभाइरसको सङ्क्रमण देखिएका केही बि’रामीमा यी लक्षण देखिनु आश्चर्यजनक नभएको जनाएको छ।

तर ती लक्षणहरू को’भिड-१९ मा मात्रै सीमित छैनन्। द किङ्स कलेजका अनुसन्धानकर्ताहरूले स्वाद वा ग’न्ध थाहा नपाउनुलाई थप लक्षणका रूपमा ध्यान दिनु उपयुक्त हुनसक्ने भनेका छन्। तर त्यसलाई मात्रै नभई त्यो भन्दा महत्त्वपूर्ण ज्वरो र रुघालाई बढी प्राथमिकता दिन उनीहरूले सुझाएका छन्। प्रमुख अनुसन्धानकर्ता टिम स्पेक्टर भन्छन्, ‘जब अरू ल’क्षणहरूसँग जोडेर हेरिन्छ, स्वाद वा गन्ध थाहा नपाउने व्यक्तिहरूमा को’भिड-१९ को सङ्क्रमण भएको स’म्भावना तीन गुणा बढी भएको हाम्रो तथ्याङ्कले देखाएको छ।’